Erről a betegségről mindenki tudja, hogy nagyon komoly szellemi leépüléssel, memória gondokkal és a gondolkodás zavarával járhat. A probléma lehet olyan súlyos, hogy a beteg a végén már egyáltalán nem eszik, nem tisztálkodik és nem törődik semmivel, csak magatehetetlenül fekszik egész nap. A klinikai kép alapján a betegség 7 fázisát lehet elkülöníteni, nézzük melyek ezek!
1. stádium (Tünetmentesség)
Ebben a stádiumban még nincs semmilyen kézzelfogható jele annak, ha valaki ebben a betegségben szenved. Nincsen gond az emlékező képességgel, a gondolkodással, a kommunikációval, és a mindennapi feladatokat is hibátlanul végzi a beteg.
2. stádium (Enyhe hanyatlás)
A beteg már érzékeli, hogy valami nem stimmel a memóriájával vagy a gondolkodásával, de a család és a hozzátartózók még nem fedeznek fel semmi szokatlant, éppen ezért ilyenkor a környezet megpróbálja megnyugtatni a beteget és meggyőzni arról, hogy nincs oka aggódni, mert minden rendben van. Ebben a fázisban még az orvos sem tud eltérést kimutatni.
3. stádium (Észrevehető szellemi hanyatlás)
Már a családtagok vagy közeli hozzátartozók is elkezdik észrevenni, hogy valami baj van. Megváltozik a memória, a gondolkodás, a kommunikációs képességek, vagy éppen a beteg viselkedése. A leggyakoribb tünetek a következők:
- nem képes emberek nevét felidézni
- nem tudja tárgyak nevét
- nem emlékszik dolgokra, amiket percekkel előbb olvasott
- egyre gyakrabban felejti el, hova rakott dolgokat
- nem tud megtervezni és megszervezni eseményeket
- munkahelyén egyre gyakrabban kerül furcsa helyzetekbe
4. stádium (Korai vagy enyhe Alzheimer-kór)
A gondolkodás hanyatlása egyre egyértelműbb. A beteg elfelejt nemrégiben történt eseményeket vagy mostanában hallott adatok. A matematikai készségek romlanak, így az idős embernek egyre nagyobb nehézségei akadnak anyagi ügyeinek intézésében, illetve a vásárlások lebonyolításában. Nem képesek eseményeket átlátni, így egyre nagyobb gondot jelent olyan komplex feladatok végrehajtása, mint megszervezni egy összejövetelt, jogi ügyeket intézni, ingatlant eladni, stb. Mindez visszahúzódáshoz, és a szociális izolációhoz vezet.
5.stádium (Előrehaladott vagy közepes Alzheimer-kór)
A memória problémák és a gondolkodás nehézségei teljesen egyértelművé válnak mindenki számára. A legtöbb gondot az alábbiak okozzák:
- a beteg nem tudja, hogy kit honnan ismer, illetve nem emlékszik a közös múltra
- időben és térben tájékozatlan
- csökken az ítélőképessége
Noha a tünetek fokozatosan erősödnek a betegek általában még tudják saját és a legközelebbi családtagok neveit, illetve ellátják magukat, esznek és megfelelően tisztálkodnak.
- stádium (Előrehaladott vagy késői Alzheimer-kór)
A gondviselők számára ez a legnehezebb periódus, mivel a betegnél egyre nyilvánvalóbb személyiségbeli változások és viselkedésbeli problémák jelentkeznek. Ráadásul a memória rohamosan romlik, és a beteg már a mindennapi cselekedetekben is segítségre szorul. A leggyakoribb problémák a következők:
- a beteg figyelme csökken
- nem ismeri fel a legközelebbi hozzátartozókat, de azt még tudja, hogy ki ismerős és ki idegen
- gyanakszik
- délután, este izgatott, nyughatatlan
- elkószál
- szavakat és mozdulatokat ismételget
- önálló tisztálkodásra képtelen
- inkontinens
7.stádium (Késői vagy komoly Alzheimer-kór)
A beteg már nem reagál a környezetében történtekre, csupán szavakat vagy tőmondatokat mond, és nagyon keveset kommunikál. A testi leépülés egyre rohamosabb, a beteg nagyon keveset mozog, nyelési nehézségei adódnak. 24 órás törődést és ápolást igényel.
A fenti beosztást az amerikai Alzheimer Szövetség állította fel a klinikai kép alapján. Azonban sok hozzátartozó számol be arról, hogy a betegek nem minden fázison mennek át, illetve olyan érzésük van, mintha egyszerre két fázisban is lennének. Az egyes stádiumokban eltöltött idő is nagyon változó lehet, van, akinek az állapota hosszú évekig stagnál, és olyan is akad, aki gyorsan végig megy egyes lépéseken.
Amint a fentiekből is kiderül ez a beosztás inkább arra szolgál, hogy meg lehessen mondani, hogy hol tart szeretett hozzátartozónk a leépülésben, illetve hogy a családtagok fel tudják becsülni, hogy mi várható még a betegség lefolyása során.