Cukorbetegség (Diabetes mellitus): az emésztőnedvek segítségével a vérbe felszívódott egyszerűbb szerkezetű cukrokat a hasnyálmirigy inzulin nevű hormonja bonyolultabb szerkezetű keményítővé alakítja át, amelyet a máj és az izmok sejtjei raktároznak el.
Szükség esetén a szervezet ezeket az anyagcseréhez nélkülözhetetlen cukrokká alakítja át. E folyamatok zavara következtében a vérben megnő a cukor koncentrációja, és a vizeletben is megjelenik. A ~ kialakulását elsősorban a hasnyálmirigy, de egyéb belső elválasztású mirigyek (a hipothalamus elülső lebenye, a pajzsmirigy és az ivarmirigyek) működési zavara idézi elő. Feltételezhetően egyidejű májkárosodás is fennáll. A —et más anyagcsere-betegségek is kísérhetik (elhízás, köszvény).
Már a gyermekkorban is jelentkezhet, de az esetek többségében középkorú felnőtteknél alakul ki, amikor az ivarmirigyek működése alábbhagy. A bőséges táplálkozás inkább kedvez a ~ kialakulásának, mint az egészséges, mérsékletes táplálkozás. A betegségre sok előjel figyelmeztet: a szellemi és fizikai teljesítőképesség csökkenése, levertség, fáradtság, fejfájás, erős éhség és bőséges táplálkozás ellenére jelentkező fogyás, állandó szomjúságérzet, bő vizelet, a bőr, főképpen a szájnyálkahártya szárazsága, az arcbőr feltűnő vörössége és viszketése, különféle gennyes bőrbetegségek (furunkulus és karbunkulus). Nem ritka az ideggyulladás, idegfájdalom. Mivel a betegség következtében az egyik legfontosabb energiaforrás, a szénhidrát feldolgozatlanul hagyja el a szervezetet, gyakran alultápláltság tünetei észlelhetők. A zsírok elégetéséhez szükséges szénhidrát hiánya a káros hatású zsírsavak felgyülemlését és ebből következő savmérgezést idéz elő, amelynek következménye az ún. diabetikus kóma. A —nek két formája ismert. Az egyik esetben nem termelődik elegendő mennyiségű inzulin (inzulinhiányos diabetes). Ez leginkább a gyermekek és a fiatalkorúak betegsége. A speciális diéta mellett a hiányzó inzulinmennyiség pótlásáról is gondoskodni kell. A ~ másik formája az ún. időskori diabetes. 50 éves kor után jelentkezik, és nem inzulinhiány okozza. Az elegendő mennyiségű inzulin a vérben nem képes hatását kifejteni. Ezt valószínűleg a háttérben meghúzódó zsír-anyagcserezavarok miatt a vérben keringő szívfrakciók okozzák. Ezzel egyidejűleg a betegeknél más fermentek, pl. a húgysavat bontó ferment hatása is leblokkolódik, ami az időskori diabetesben szenvedőknél gyakran megfigyelhető köszvény kialakulásához vezet. Az egyre nagyobb számban előforduló időskori diabetes a mindinkább terjedő zsíranyagcsere zavarokkal áll összefüggésben.