Lisszabon mediterrán lüktetése magával ragad: séta a zegzugos óvárosban, a helyi zene (fado) dallamvilága, monumentális épületek és emlékművek.
Lisszabon földrajzi elhelyezkedése és története
Portugália fővárosa, amely az ország legnagyobb városa is egyben, a Tejo folyó északi partján, a tengertől 15 kilométerre fekszik. A legenda szerint a települést Odüsszeusz alapította, azonban a tudósok a várost föníciai eredetűnek tartják, és alapítását i.e. 1200 körülre teszik. A történelem során többször cserélt gazdát – a görögök, a karthágóiak, a rómaiak és a vizigótok után 714-ben a muzulmán mórok foglalták el. A római korban Olissipónak hívták, majd az Észak-Afrikából érkező mórok idején Lixbunának nevezték, s ezen nevekből alakult ki a ma használatos Lisboa, azaz Lisszabon név. 1141-ben I. Alfonz, az első portugál király foglalta el a várost, majd 1255-ben III. Alfonz tette meg fővárosnak. A 15–16. században Lisszabon Európa egyik leggazdagabb városa volt, az Újvilág kincsei itt áramoltak keresztül. 1497-ben innen indult el India felé Vasco da Gama, a portugál hajós. 1755. november elsején, mindszentek napján, földrengés és az azt követő szökőár és tűzvész döntötte romba a várost. A katasztrófa során több mint 60 ezer ember halt meg, és a város mintegy 85 %-a veszett oda. Lisszabont Marcos de Pobbal márki tervei alapján építették újjá, s a 18. századi várostervezés jelei a mai napig felismerhetők. Sajnos a települést 1988-ban újabb tűzvész sújtotta, azonban sikerült újra helyreállítani, s napjainkra igen kedvelt turisztikai célponttá vált, mivel Európa egyik leszebb városa, amely rengeteg érdekességet tartogat a látogatók számára.
Lisszabon látnivalói
A városközpont fölött egy hegytetőn található a Szent György vár (Castelo do Sao Jorge), ahonnan fantasztikus kilátás nyílik a városra és a Tejo folyóra. Az 1502-ben épült Jeromosok kolostora (Mosteiro dos Jerónimos) Lisszabon legszebb épülete. A Tejo torkolatnál, távol a várostól található a Torre de Belém torony, a Felfedezők Emlékműve, amely a legérdekesebb műemlék egész Portugáliában. A tornyot 1515–1521 között I. Mánuel rendelésére építettek meg, s az ország terjeszkedési korszakában szimbólummá vált. Különleges szépségét a faragott kötéldíszítés adja, s a nyitott erkélyek a mór stílusú őrtornyokkal. A terasz alatti gótikus belső tér egykor börtönként és fegyverraktárként funkcionált.
Lisszabon első hídja, a Ponte 25 de Abril, amely 1966-ban készült el, 2278 m hosszan ível a Tejo fölött. A város modern központja a „fekete ló tere”-ként is ismert Praca Dom Pedro IV., az itt álló szoborra utalva. Keletre terül el a középkori városrész, az Alfama, ahol egy 12. századi katedrálist és keskeny utcácskákat találunk. A másik magasan fekvő városrész, ahová lépcsőkön illetve a jellegzetes siklókkal juthatunk el, a Bairro Alto (Magas Város) girbegurba utcákból álló negyede, amely a város leghangulatosabb kisvendéglőinek és családi kocsmáinak otthona. Felettük tornyosul a Castelo de Sao Jorge, amelyet az 5. században a vizigótok emeltek, a mórok továbbépítettek, s I. Alfonz fejezett be. A Tejo felé lejtő Baixa (Alsóváros) utcái élesen elkülönülnek a dombokon fekvő negyedekéitől.
A fővárosban számtalan múzeum található. Ezek közül érdemes felkeresni a Nemzeti Múzeumot, az Antik Művészetek Múzeumát és a Museu Calouste Gulbenkiant, amely a világ összes részéről származó kerámiákat, festményeket, szőnyegeket és szobrokat állít ki.
Gyönyörű és különleges portugál hagyomány a csempefestés, amelynek színpompás remekműveivel, az azulejókkal a városban lépten-nyomon szembetalálkozhatunk a házak falain. A Rua Augusta-n keresztül juthatunk el a tengerpartig, a Praca do Comercio-ig, ahol egykor az előkelő és fontos emberek szállhattak partra Portugáliában, s itt fogadta őket a király.
A fado, a leghagyományosabb portugál zene, amely elvágyódást, szerelmet és szomorúságot fejez ki. A fado lehet megindító, vagy néha unalmas. A vidám fadók többnyire Portugália egyes tájainak szépségét dicsőítik, vagy a portugálok nemzeti büszkeségéről szólnak. A dalokat férfiak és nők egyaránt éneklik, akusztikus spanyol gitár kíséretében.